"Czyste Góry Czyste Szlaki - Tatry 2014"

5–7 września 2014

czyste
 
Jeśli uważasz, że ekologia jest ważna i może przynosić korzyści, promuj z nami projekt.
Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko.

Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. 

Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National GeographicPolska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.

Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak. Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysiecy osób.

Po raz kolejny pojawimy się w Tatrach. Jednak tym razem wyłącznie w Tatrach, w wybranych schroniskach w tym w schronisku w Dolinie Roztoki.
W kilku z nich będą wolontariusze koordynujący, którzy będą rozdawać worki, rękawice, koszulki dla wszystkich chętnych uczestników projektu, a po powrocie wolontariuszy ze szlaków, zadbają o poczęstunek i rozdadzą pamiątkowe dyplomy. Pierwszy weekend września to czas powakacyjnego spokoju i pięknych kolorów w Tatrach.  Bez kamer i nadymki, bo robimy to w myśl powiedzenia: Ludzie gór dla gór i przyrody, czyli dla siebie.

Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie. Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.
Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak, by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.

Nie gwarantujemy wygód i pokrycia kosztów. Gwarantujemy wyjątkową atmosferę i przyjemność z dobrze spędzonego weekendu, pomagając ukochanym górom. Nie pobieramy żadnych opłat czy wpisowego !!! Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, wyznanie czy kolor skóry ! Każdy uczestnik pokrywa wyłącznie koszty własne.

W akcji bierze udział 6 schronisk, w których będą koordynatorzy (po 3 osoby w każdym).
Zadaniem koordynatorów będzie zadbanie, aby każdy zainteresowany udziałem w akcji otrzymał wszelkie informacje dotyczące idei projektu i samej akcji, specjalny worek i rękawice jednorazowe, koszulkę akcji, a po powrocie ze szlaku także specjalny pamiątkowy dyplom. W wybranych obiektach uczestnicy akcji otrzymają poczęstunek. W różnych schroniskach będzie to różnie wyglądało. Może to być tradycyjna szarlotka i kawa czy kiełbaski. 
Wszystkie worki z zebranymi na szlakach "łupami", znosimy z Tatr i zostawiamy je w koszach i pojemnikach dostępnych przy wejściach na teren TPN.

Od piątku do niedzieli będziemy w tych obiektach:
Stara Roztoka 
Morskie Oko 
Pięć Stawów
Kalatówki 
Ornak 
Dolina Chochołowska 

Osoby zainteresowane pomocą jak i samym udziałem w akcji, prosimy o maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W razie braku wolnych miejsc w Starej Roztoce, Morskim Oku czy Pięciu Stawach, warunkowo będzie szansa przenocowania na "Taborisku" na Włosienicy. Będzie to weekend w którym baza namiotowa PZA będzie składana po sezonie.