K2–Czogori (8611m)

Tegoroczna (czerwiec/lipiec 2017) ekspedycja była wyprawą rekonesansową, której celem było rozpoznanie trasy Kukuczka-Piotrowski i drogę wiodącą Żebrem Basków (tzw.dr. Cessena). I właśnie droga Basków będzie prawdopodobnym celem narodowej wyprawy zimowej na K2 - ostatni niezdobyty zima ośmiotysięcznik. To Polacy pod wodzą Andrzeja Zawady zdobyli pierwszy ośmiotysięcznik zima, którym był Mt. Everest. Dobrze byłoby gdyby historię podboju zimą ośmiotysięcznych kolosów zamknęli nasi et bellatorem glacies!

Skład tegorocznej rekonesansowej wyprawy: Jerzy Natkański (kierownik), Dariusz Załuski, Krzysztof Wranicz (lekarz), Janusz Gołąb. Równolegle działała na K2 wyprawa Andrzeja Bargiela, z którą wspólnie prowadzono akcję górską, osiągając obóz trzeci (C3) na wysokości ok.7000 metrów. Wyprawa, pomimo że nie osiągnęła wierzchołka, zakończyła się sukcesem – wszyscy wrócili cali i jako jeden zgrany zespół, dokonano cennego rekonesansu przed planowaną na najbliższy sezon wyprawą zimą.

Zapraszamy do galerii prezentującą w fotograficznym skrócie tegoroczną ekspedycję. Przenieśmy się i przemierzmy wraz z wyprawą Polskiego Związku Alpinizmu całą drogę: od Islamabadu przez Karakoram Highway do Skardu, skąd ruszymy karawaną założoną z aut terenowych do Askoli. Tam sformuje się karawana tragarzy, którzy poniosą cały ekwipunek wyprawy przez jeden z najdłuższych górskich lodowców, Baltoro, do bazy u stóp olbrzymiej skalno lodowej piramidy. Fotografie Janusz prezentują życie codzienne w dolinach, na karawanie, bazie i wspinaczkę na jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników – K2.

Janusz Eryk Gołąb

Wspina się od 1986 roku. Jest członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu, jednym z najwybitniejszych himalaistów obecnych czasów. Członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice.

Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Ekipa ta w latach 90 XX wieku i na początku XXI wieku dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.

Za swą działalność odznaczony między innymi: Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Złotym Krzyżem Zasług, Srebrną Odznaką Za Zasługi dla Sportu, Traveler National Geographic, czy dwukrotnie wyróżnieniem Kolosy.

Przygodę ze wspinaczką zaczął na Jurze Krakowsko Częstochowskiej i Tarach. Dokonał wielu wybitnych powtórzeń najtrudniejszych dróg tatrzańskich, 40 razy pokonana została przez Janusza najtrudniejsza polska ściana Kazalnica Mięguszowiecka wśród taterników zwana „Zerwą”.

Alpinizm szybko stał się pasją, która pozwoliła wspinać się Januszowi w wielu górskich pasmach nieomal na całym świecie: Alpach, Andach, Grenlandii, Alasce, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Patagonii, Górach Skandynawii i wielu innych…

9 marca 2012 roku, około godziny 08: 45 czasu lokalnego Janusz Gołąb wraz z Adamem Bieleckim dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8068m.n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Światowe media pisały: „Polacy wrócili na tron”. Istotnie pierwsze zimowe wejście na GI pozwoliło wrócić do gry w podboju ośmiotysięczników
w warunkach zimowych.

2014 roku, 31 lipca tuż po godzinie 10.00 rano zdobył K2 (8611m) prowadząc atak szczytowy bez użycia aparatury tlenowej. Wyprawa odniosła sukces, a jej celem było poznanie drogi wiodącej Żebrem Abruzzi.