Wieczór himalajski w Roztoce

Tatry, w nich wszystko jest inne. Nawet zmęczenie ma słodki smak. A jakie są Himalaje? Czy faktycznie lotnisko w Lukli jest najbardziej niebezpiecznym portem na świecie? Co ma w sobie stolica Nepalu, która z jednej strony męczy, a z drugiej fascynuje? Ponoć jest w tym mieście coś urzekającego, magicznego, magnetyzującego. Ale co konkretnie? Czy każdy z nas może wybrać się na himalajski szlak? Ile to kosztuje? Jakie miesiące są najbardziej korzystne?

Na te pytania, i nie tylko, w sobotę 18 lipca o godzinie 19.00, spróbują udzielić odpowiedzi podróżnicy, miłośnicy górskich wędrówek Janusz Kalinowski i Jerzy Kotuła. Spotkanie z nimi uświetni projekcja filmu "Everest dla każdego".

Nie trzeba wcale jechać w Himalaje, aby się wspinać. Każdy może mieć swój Everest w swoim życiu, w miejscu zamieszkania, nauki czy pracy – uważa Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 40 lat temu jako pierwsi w historii stanęli zimą na szczycie najwyższej góry Ziemi.
 
Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju, spełniało swoje marzenia, dedykując wysiłek także tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.
 
himalaje2
 
Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.
 
Po prapremierowych pokazach filmu w 2019 roku na różnych festiwalach i w kilkunastu miastach uwzględnione zostały w ostatecznej wersji najbardziej trafne uwagi widzów. Takiej możliwości w Polsce jeszcze nie było, aby współreżyserem mogła się poczuć każda osoba. W filmie zawarto również jesienną wyprawę trekkingową Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki oraz otwarcie Memoriału Polskich Himalaistów w miejscowości Namcze Bazar na wysokości 3500 metrów. 
 
Piękny film! – oceniła Anna Pietraszek - reżyser, operator, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. Zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011. Najbardziej znane to „Orłem być”, „Ostatnia rozmowa”, „W lodowym piekle”. W recenzji „Everestu dla każdego” napisała:
 
„Wybrane zostały naprawdę najlepsze ujęcia, zasygnalizowane są chyba wszystkie najważniejsze wydarzenia, sytuacje. Plenery - wspaniałe. Dużo twarzy, dynamika w kadrach z ludźmi, dużo się dzieje, choć typowe są sytuacje [idą, jedzą itp], ale tak wartko podane, że wydaje się, iż akcja pędzi. A to wejście z piosenką Klenczona na wstępie wprost rewelacja !!!
 
Obejrzałam ten *obraz* dwukrotnie i na drugi dzień miałam wrażenie, że oglądam… nowy film! A to znaczy, że jest super, bo jeśli po pierwszym takim zachłannym oglądaniu, ten sam film wydaje się jak niemal nowy, to znaczy, że jest świetny! Poziom światowy!” – podkreśliła Anna Pietraszek.
 
Film został zakwalifikowany do głównego konkursu festiwalu w Zakopanem (28-30 sierpnia). W Dolinie Roztoki będzie miał swą prapremierę pod Tatrami. Dodatkowo, tego dnia, można będzie nabyć książki Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…” z jego autografami oraz nepalskie upominki. Ich zakup zasili konto budowy Czortenu Wandy Rutkiewicz w bazie pod Kanczendzongą, na szczycie której to góry pozostała na zawsze.
 
himalaje3
 
W spotkaniu udział wezmą m.in.:

Jerzy KOTUŁA – przemierzył kilkanaście krajów oraz kilkadziesiąt szlaków górskich w Polsce, Karpatach i Himalajach. Był jedynym zakopiańczykiem zakwalifikowanym na Wyprawę Stulecia 2018 pod wodzą Leszka Cichego. „Nie spodziewałem się, że to co przeżyję na dojściu do bazy pod Everestem, będzie moim jednym z trudniejszych doświadczeń górskich. To było wielkie wyzwanie i ogromna przygoda. To była walka. Głównym problemem okazał się niedobór tlenu, który był po prostu obezwładniający. To naprawdę nie był spacer po górach. A Nepal, czego mnie nauczył? Cierpliwości“ – podsumował Jerzy Kotuła, który 7 lipca kończy 66 lat. Górskie doświadczenie zdobywał przez lata. W 2018 roku miał okazję sprawdzić je w zupełnie odmiennych warunkach, z jakimi stykał się dotychczas.

Janusz KALINOWSKI - legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu - Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator i uczestnik wielu imprez biegowych i triathlonowych w kraju i za granicą. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 80 krajów na wszystkich kontynentach, przemierzając setki szlaków górskich. Jednym z największych jego przedsięwzięć pod względem logistycznym była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach. Inicjator wszystkich podróży z wybitnymi himalaistami do 2023 roku.

„Everest dla każdego” – film dokumentalny
Reżyseria: Adrian Dmoch
Współpraca: Maciej Bieliński i Janusz Kalinowski
Zdjęcia: Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski
Montaż: Maciej Bieliński
Konsultacja: Leszek Cichy, Janusz Kalinowski.
Produkcja: Polska 2020, czas projekcji: 71 minut

Organizatorzy spotkania: 
Klub Sportowy Polskie Himalaje
Schronisko w Dolinie Roztoki

WSTĘP WOLNY OCZYWIŚCIE :)