W hołdzie Andrzejowi Zawadzie

W sierpniu minie 20 lat od śmierci Andrzeja Zawady - twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu, organizatora i lidera wielu wypraw wysokogórskich, autora filmów i zdjęć, współautora książek alpinistycznych. Gdyby nie jego determinacja nie byłoby wyprawy na Everest, zakończonej zdobyciem szczytu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w lutym 1980 roku. Sześć lat wcześniej na Lhotse Zawada jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył zimą wysokość 8000 m.
 
W sobotę 8 sierpnia o godzinie 19.00 w schronisku w Dolinie Roztoki zaprezentowane zostaną trzy wyjątkowe, rzadko pokazywane filmy w reżyserii Anny Pietraszek: "Orłem być" (20 minut), "W lodowym piekle” (20 minut) i „Ostatnia rozmowa” (50 minut).

zawada1
 
Na przełomie 1996 i 1997 roku Zawada dowodził pierwszą polską zimową wyprawą na Nangę Parbat. Oblężenie góry trwało półtora miesiąca. Bagaż o wadze 4,5 tony przenosiło 160 tragarzy w ciągu czterech dni w nie notowanych od lat wyjątkowo obfitych opadach śniegu w Karakorum. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy w filmie "W lodowym piekle".
 
20 lat temu Anna Pietraszek była przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nangę Parbat. - A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?" - wspomina Pietraszek, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Była też uczestniczką wielu wypraw wysokogórskich.
 
Śmiertelna choroba zaatakowała ikonę polskiego himalaizmu nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, Andrzej Zawada zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

 zawada2
W sobotni wieczór z miłośnikami gór spotka się w schronisku PTTK w Dolinie Roztoki dr Narcyz Sadłoń, podróżnik, taternik, alpinista, inicjator i kierownik historycznej wyprawy na Nanda Devi East (7434 m) w 2009 roku, ujętej w filmie "Orłem być", jak i tej pionierskiej z 1939 roku, uwieńczonej 2 lipca pierwszym wejściem na siedmiotysięcznik. W filmie wykorzystano oryginalne materiały (całe 11 minut), nakręcone w 1939 roku, które zostały odnalezione w Londynie i po 17 latach sprowadzone do Polski przez Annę Pietraszek.
 
Dr Sadłoń przez dziesięć lat pracował na Oddziale Ratunkowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W latach 2009-2010 lekarz osobisty prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Fundator i prezes Fundacji Leczyć Zdrowo, twórca i prezes Instytutu Zdrowego Leczenia.
 
W tym dniu będzie też możliwość nabycia koszulek i nepalskich gadżetów, a także książek w specjalnych cenach, m.in. "Gdyby to nie był Everest..." z autografami Anny Czerwińskiej i Leszka Cichego oraz "Czapkins - historia Tomka Mackiewicza" (pozostał na zawsze na szczycie Nangi Parbat) z dedykacją jego żony. Wśród publiczności rozlosowane będą upominki.

zawada plakat 
Historyczny plakat z 2000 roku - Zawada z żoną Anną Milewską, która spędziła z Andrzejem ponad 47 lat. "Koleżanki wiedziały, że idę na ważne spotkanie, pierwsze po kursie taternickim. Pożyczyłam więc elegancki płaszcz, który przyniósł mi szczęście. Poznałam wtedy swoją wielką miłość, nadzwyczajnego człowieka" - podkreśliła aktorka, poetka, znana z roli Julii w serialu "Złotopolscy".


Organizatorzy spotkania: 

Klub Sportowy Polskie Himalaje
Schronisko w Dolinie Roztoki

WSTĘP WOLNY OCZYWIŚCIE :)