Niezwykły festiwal w Roztoce

W dniach 14 – 16 czerwca 2013 w Dolinie Roztoki  w malowniczo położonym schronisku PTTK odbył się Festiwal Sportów Outdoorowych 4CHALLENGE 2013. Po raz kolejny spotkali się tu pasjonaci aktywnego podróżowania i wypoczynku. W związku ze sprzyjająca aurą, która towarzyszyła od pierwszego dnia, jak na uczestników outdoorowego festiwalu przystało od wczesnych godzin rannych atakowaliśmy ;) tatrzańskie szlaki – głównie te prowadzące na szczyt ;).  Jednak to co wszystkich ściągnęło do schroniska w Starej Roztoce, to goście  - oddani swoim  pasjom, podróżnicy, odkrywcy, alpiniści wszyscy Ci, którzy by realizować swoje marzenia zmienili swoje życie. 

Festiwal rozpoczął się piątkową projekcją filmu „Art Of Freedom” w reż. Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty, film, który otrzymał Grand Prix na Lądeckim Przeglądzie Filmów Górskich w 2012 roku.

Kolejny dzień, był dniem prelekcji, który rozpoczął nasz gość Jaś Faściszewski prelekcją pt. „Na nartach po Morzu Białym". Od kilku lat regularnie zimą Janek Faściszewski, Krzysztof Paul oraz Krzysztof Dowgiałło przemierzają na nartach bezkresne przestrzenie Północy. Dotychczas były to m.in. norweskie płaskowyże i zalodzone akweny Bałtyku. Przyszedł czas na trawers zastygniętego w lodzie Morza Białego – przeszło 310 kilometrów. W blasku zorzy polarnej podziwiali piękno Karelii od strony morza.

Kolejnym gościem festiwalu był Dawid Diduszko, który zdradzał nam tajemnice Patagonii, krainy na krańcu świata, jednego z najmniej zaludnionych miejsc na naszej planecie, gdzie cywilizacja nie dokonała jeszcze spustoszeń. Na tym odległym skrawku lądu można niemal jednocześnie doświadczyć chłodu lodowców i żaru rozgrzanej w letnim słońcu pustyni. Monotonia patagońskich pustkowi przeplata się urzekającym pięknem południowego pasma Andów, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych szczytów górskich: Torres del Paine, Cerro Fitz Roy, Cerro Torre. Tak Dawid zakończył swój pokaz: „Myślę, że nie da się opisać jaka jest Patagonia. Najlepiej udać się w podróż do Świata Baśni by móc to sobie wyobrazić”.

O Kamczatce, jego 28 czynnych wulkanach, gorących źródłach , gejzerach, o łososiach i niedźwiedziach, opowiadał nam Łukasz Wawro, który spędził w tej krainie wiele lat pracując i penetrując ten rozległy półwysep Kamczacki.Podzielił się wiedzą o rdzennej ludności tej krainy, o Czukczach, Itelmenach i Koriakach.

Następnym znakomitym gościem była Olga Morawska , jak sama o sobie pisze...  Lubię się zmęczyć... bo wtedy czuję, że żyję i od razu mam lepszy humor. Wprowadziła nas w swój osobisty świat... Pokaz tak niezwykły, że trudno go opisać. Były osoby na sali, których Olga swoją obecnością i słowami... po prostu wzruszyła.

Arek Ziemba – śmiało można powiedzieć eksplorator Madagaskaru. Na pewno jest to w tej chwili najlepiej znająca Madagaskar osoba w Polsce. Pod koniec XIX w. angielski badacz L. H. Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek Ziemba wspólnie ze Zbyszkiem Sasem ponad 100 lat później wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali wspinaczkę i dokonali tego jako pierwsi.

Najbardziej oczekiwanym gościem był Artur Małek, który jako pierwszy człowiek w historii dokonał zimowego wejścia Broad Peak. Wyprawa odbyła się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” i stała się chyba najgłośniejszą medialnie Polską wyprawą na ośmiotysięcznik w historii. Wszystko za sprawą tragedii jaka miała miejsce podczas zejścia ze szczytu. Artur opowiadał o tym, jak życie zaprowadziło go pod Broad Peak i ile wysiłku musiał włożyć w jej zdobycie, nie tylko podczas wspinaczki, ale również i przed wyjazdem. Fantastycznie zobrazował warunki jakie panują na takiej wyprawie... Przecież nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ciepła woda lecąca z czegoś w rodzaju prysznica na głowę, zamarza zanim spłynie po ciele do stóp... Bezcenne.

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

www.4challenge.org

www.klub4challenge.org

http://www.4challenge.org/klub/festiwal