Wystawa GÓRSKI BLASK

Wybitni polscy fotografowie poszukują w swoich pracach tego, co na pierwszy rzut oka jest niewidoczne. Ich prace pozwalają nam na nowo odkryć fakturę skał, magię tasujących się planów, ciszę zapomnianych strumieni. Wszystkie prace znajdujące się na wystawie możecie zakupić.

fotografowie

W naszym pierwszym wspólnym projekcie udział bierze 6 znanych i wielokrotnie nagradzanych fotografów:

Inez Baturo
Fundator i wiceprezes Fundacji Centrum Fotografii.  Jeden z organizatorów FotoArtFestivalu oraz jego dyrektor programowy. Współwłaścicielka Wydawnictwa Baturo. Współzałożycielka i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek IRIS, organizacji, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej światową fotografię kobiet.

Fotografie publikowała między innymi w „Voyage”, „National Geographic”, „Podróżach”.  Jest autorką książek albumowych: "Beskidy" i "Inez Baturo - Fotografia pejzażowa" Jej prace wraz z biografią zostały ujęte w publikacji pt. Mistrzowie polskiego pejzażu oraz w prestiżowej  „A History of Women Photographers” Naomi Rosenblum (Nowy Jork, USA). Przetłumaczyła z języka angielskiego „Historię fotografii światowej” Naomi Rosenblum, największe tego typu opracowanie  na świecie. Za swoją działalność fotograficzną otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym: Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (2007), po raz pierwszy w historii przyznana fotografikowi. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i grupowych organizowanych w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Holandii, we Włoszech, w Czechach, we Francji, USA. 

Jej prace znajdują się w zbiorach:
- British Library (Women`s Issues) w Londynie, 
- Muzeum Zamek w Bielsku-Białej, 
- Zbiorach Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Piotr Borowicz
Od 1979 roku jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 do 2013 miał ponad 25 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W 1989 roku otrzymał Medal 150-lecia fotografii.

Stanisław Momot
Mieszka w Zakopanem, zawód wyuczony nauczyciel, absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od przeszło półwiecza zajmuje się fotografią, najpierw amatorsko a od lat siedemdziesiątych jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej. Fotografuje góry, ludzi gór, wydarzenia kulturalne , sportowe.  Autor albumów tatrzańskich, kalendarzy oraz pocztówek o tematyce tatrzańskiej. Bogate archiwum czarno-białe i barwne tematycznie związane jest z Tatrami i Zakopanem.

Zbigniew Podsiadło
Urodzony w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i Członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Medal 150-lecia Fotografii Złota Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych .

Odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” Członek Rady Fundacji „CENTRUM FOTOGRAFII”. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – ZAMEK SIELECKI. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro,  Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie.

Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, w tym Światowego URBAN 2014 Street Photo Contest – Exhibition organizowanego w Trieście (ITALY) Autor ośmiu indywidualnych, tematycznych wystaw problemowych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

Tomasz Rak
Urodzony w 1966 roku w Bielsku-Białej. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw, w kraju i za granicą. Zajmuje się fotografią analogową, oraz klasycznymi technikami fotograficznymi.

Piotr Targosz
Urodzony w 1979 roku w Bielsko-Biała (Polska). Artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików - organizacji należącej do Federation of European Photographers. Propagator idei nowoczesnej fotografii piktorialnej. Wieloletni członek jednej z najbardziej znanych formacji fotograficznej w Polsce - "Landskapiści". Uczestnik i organizator plenerów artystycznych, festiwali i konkursów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w Polsce i za granicą - m.in. we Włoszech, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Anglii, Irlandii czy Turcji. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym główna nagroda w kategorii Best Photo na Festiwalu Audio -Vizual organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne pod patronatem Królowej Brytyjskiej w  Cirencester (Anglia).

Wszyscy zapowiedzieli swój udział w czwartkowym wernisażu, więc będzie to niepowtarzalna okazja do rozmów z tymi wyjątkowymi artystami.

Partnerem projektu jest firma P.H.U. MAREK & DAREK

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: kwartalnik Tatry, Gazeta Krakowska, Wspinanie.pl, Planeta Gór, Infogram, Tygodnik Podhalański, Region Tatry - Kalendarium.